XVI Japoński Październik w Muzeum Króla Jana III w Wilanowie

XVI Japoński Październik | 7–29 października

Japoński Październik 2017, kaseta do trik-traka, fot. W. Holnicki.jpg

Sztuka Dalekiego Wschodu jest mniej oczywistym, ale bardzo ważnym elementem kolekcji wilanowskiej. Japoński Październik, który organizujemy już po raz szesnasty, stanowi okazję, by poszczycić się tymi cennymi eksponatami i zaprosić do barokowego pałacu również miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

Mamy nadzieję, że kontakt z dziełami sztuki japońskiej, które mogą Państwo odkrywać w naszym pałacu, dostarczy wielu doznań estetycznych i pozwoli na docenienie różnorodności piękna. Szczególnie zapraszamy Państwa do nowo otwartej Galerii Magazynowej oraz na zajęcia towarzyszące XVI Japońskiemu Październikowi.

PROGRAM EDUKACYJNY:

Warsztaty malowania ceramiki

Japoński Październik 2017, Misa, Japonia, fot. Z. Reszka.jpg

Importowana z Chin i Japonii porcelana szturmem zdobyła serca europejskich możnych. Nie oparli się jej urokowi również kolejni właściciele Wilanowa. Podziwiano szlachetny materiał i kunsztowne zdobienia malarskie. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Pokojów Chińskich oraz Galerii Magazynowej, w których prezentujemy dzieła sztuki Dalekiego Wschodu, a w ramach Japońskiego Października zachęcamy też do spróbowania swoich sił w zdobieniu ceramiki motywami japońskimi.

Termin: 7 października, godz. 15.00–17.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety można nabyć w kasie lub online.

Pokaz kitsuke

Japoński Październik 2017, Kobieta - figurka, Japonia, fot. W. Holnicki.jpg

Zakładanie kimona to nie lada sztuka. Uczestniczki zajęć prowadzonych przez artystkę i instruktorkę tańca Nihon Byuo Hanę Umedę poznają tajniki kitsuke, będą miały okazję przekonać się, jak ubiór wpływa na sylwetkę i odwrotnie. Dowiedzą się także, czy kimona są w jednym rozmiarze, jak dobrać kolory do pory roku i co zrobić, żeby nie wyglądać jak zombi…

Odbiorcy: Panie w każdym wieku
Miejsce:
 Sala Uczt
Termin: 14 października, godz. 12.00–14.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny

Uwaga! Prosimy uczestniczki o ubranie się w sposób, który umożliwi założenie kimona (np. T-shirt i legginsy) oraz zabranie ze sobą białych skarpetek.

Zdobienie ceramiki motywami z wilanowskiej kolekcji

Nieraz można usłyszeć, że nie ma na świecie drugiego narodu, który by przywiązywał tak wielką wagę do walorów estetycznych jak Japończycy. Nawet najprostsze przedmioty codziennego użytku, jak czarka do herbaty, wykonanują oni z niezwykłą pieczołowitością. Zdobienia mogą być skromne lub bardzo wyszukane, ale nie pozostawią osób wrażliwych na piękno obojętnymi. Podczas tych warsztatów będą mieli Państwo okazję docenić kunszt artystów japońskich, ozdabiając naczynia motywami zaczerpniętymi z dzieł, które mogą Państwo oglądać w wilanowskim pałacu.

Termin: 21 października, godz. 15.00–16.30
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Dostępność: warsztaty będą tłumaczone na język migowy.

Japoński Październik 2017, Parzenie herbaty, fot. A. Indyk.jpg

Warsztaty japońskiej sztuki Drogi Herbaty

Japońska ceremonia herbaty jest dobrze znana i ceniona w świecie. Warsztaty, przygotowane przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai, pozwolą doświadczyć tego rytuału i przekonać się, że stanowi on przede wszystkim filozofię i sposób na wzbogacenie życia codziennego. Uczy harmonii, szacunku, czystości i wyciszenia, porządkuje i pogłębia, jest życiem w pigułce. Zapraszamy na zajęcia połączone z poczęstunkiem.

Miejsce: Villa Intrata
Termin: 22 października, godz. 10.00–12.00 oraz 13.00–15.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny
Dostępność: warsztaty będzie tłumaczone na język migowy.

Uwaga! Osoby chętne do wejścia na maty tatami prosimy o przyniesienie białych skarpetek na zmianę oraz założenie luźnego ubioru, pozwalającego na komfortowe siedzenie na macie.

Japoński Październik 2017, Żuraw.jpg

Warsztaty bajkowo-lalkarskie

Czy znaleziona w bambusie śliczna dziewczynka odnajdzie szczęście w przybranej rodzinie? Co się stanie z krukiem, który chciał być piękny niczym rajski ptak? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na spotkaniu z bajkami japońskimi. Podczas warsztatów wykonamy też japońskie laleczki z papieru. Serdecznie zapraszamy dzieci z opiekunami!

Odbiorcy: dzieci od lat 7 (z opiekunami)
Miejsce: Sala Uczt
Termin: 28 października, godz. 12.30–14.00
Koszt: 15 zł bilet ulgowy, 20 zł bilet normalny

Laka i złoto – warsztaty tworzenia biżuterii

Laka japońska od wieków stosowana była w rzemiośle artystycznym Kraju Kwitnącej Wiśni. To niezwykłe, owiane tajemnicą naturalne tworzywo niegdyś uchodziło za jeden z cudów Orientu. Podczas warsztatów prowadzonych przez konserwatora laki japońskiej Joannę Koryciarz-Kitamikado będziemy mieli okazję zapoznać się bliżej z jego właściwościami oraz poznać techniki lakowania i dekorowania obiektów. Na koniec wspólnie wykonamy biżuterię zdobioną laką i drobinkami złota.

Termin: 29 października, godz. 11.00–13.00 oraz 15.00–17.00

Zofia Szlenkier